Regulamin sesji

Niniejszy regulamin powstał aby i mnie i Wam drodzy klienci ułatwić współpracę. Jest on wynikiem moich doświadczeń, Waszych pytań i oczekiwań oraz moich możliwości. 

 1. Sesje do końca stycznia 2022 wykonuję w moim domowym studio w Marysinie (gmina Lesznowola) lub w plenerze. Od lutego 2022 sesje odbywać będą się w niezależnym studio w Łazach.
 2. Sesje wykonuję w dni robocze (poniedziałek – piątek) oraz wybrane soboty.

  W soboty możliwe są sesje dziecięce (bez noworodkowych), urodzinowe, a także ciążowe – jednak bez opcji wykonania makijażu w studio.

 3. Decydując się na sesję u mnie akceptujecie styl mojego portfolio.  Galerie zdjęć na stronie są po to abyście mogli zobaczyć jak mogą wyglądać Wasze zdjęcia po sesji u mnie. Jeśli chcecie mi wskazać konkretne ujęcia które się Wam podobają, to bardzo proszę, ale niech to będą moje zdjęcia. Jeśli macie inny pomysł na sesję to proszę, skonsultujcie się ze mną przed umówieniem terminu. Wówczas możecie przedstawić przykłady, a je określę czy jestem w stanie wykonać podobną sesję (nie taką samą)
  Jeśli zgadzacie się na moją inwencję, to możecie spodziewać się na pewno pełnego zaangażowana z mojej strony i pięknych zdjęć w stylu mojego portfolio.
  Wszelkie uwagi po sesji, że chcieliście coś innego a nie powiedzieliście wcześniej stają się bezzasadne i nie są prawem do reklamacji.
 4. Na końcowy efekt mają wpływ wygląd i naświetlenie pomieszczeń, warunki pogodowe (sesje poza studio) oraz przede wszystkim nastroje osób fotografowanych.
 5. Każda sesja ma swoje przeznaczenie. Nie łączymy np sesji urodzinowej starszego brata z sesją noworodkową młodszego.
 6. Przygotowanie do sesji

  Sesje brzuszkowe

  Drogie Panie, moja intencją jest ukazanie Was w jak najlepszym wydaniu, dlatego już na sesji staram się abyście świetnie pozowały a potem każde wybrane przez Was zdjęcie poddaję starannej obróbce. Musicie być świadome że połowa sukcesu to moja praca a połowa to przygotowanie i Wasze zaangażowanie w sesję. Profesjonalny makijaż i dobrze ułożone włosy to podstawa do ostatecznego efektu wizualnego zdjęć i tutaj pomocą służą mi zaprzyjaźnione wizażystki z których usług możecie skorzystać. Druga kwestia to wybór stylizacji, ja Wam pomagam i podpowiadam co będzie wyglądało najlepiej, ale ostateczna decyzja jest po Waszej stronie. Niektóre suknie wymagają określonego typu bielizny np. biustonosza typu bardotka z odpinanymi ramiączkami, czy bielizny w cielistym kolorze lub zupełnego braku biustonosza. Usuwanie ramiączek i kontrastowej bielizny spod tiulowej sukni nie jest usługą fotograficzną a graficzną i podlega dodatkowej wycenie.

  Sesje dziecięce (poza noworodkowymi)
  Nikt tak nie zna Waszego dziecka jak Wy sami, dlatego po Waszej stronie jest jak najlepsze nastawienie mentalne pociechy jeszcze przed sesją, a na sesji aktywne jego rozbawianie (adekwatnie do wieku zabawki lub rozmowa). Osobiście skupiam się na technicznym wykonaniu zdjęć, poprawach stylizacji itd które, przy i tak ruchliwych dzieciach, są absorbującym działaniem. Oczywiście z każdym dzieckiem staram się nawiązać kontakt i sprowokować do patrzenia w obiektyw, ale nadal pomoc rodzica jest niezbędna.
  Musicie być świadomi że nie zawsze Wasze dziecko będzie się uśmiechało i patrzyło w obiektyw. Nawet dla najpogodniejszego dziecka sesja jest nowym doświadczeniem i reakcje są różne, od salw śmiechu do strachu i płaczu. Jeśli dziecko nie jest w stanie się uspokoić i cała sesja jest przepłakana to umożliwiam powtórzenie sesji w innym terminie (dotyczy to dzieci mniejszych z którymi nie ma możliwości rozmowy). 3-4 latek jest już dzieckiem z którym można nawiązać kontakt i nakłonić do współpracy 😉
  Jeśli Wasze dziecko ma szczególne potrzeby, proszę poinformujcie mnie o tym fakcie na etapie umawiania sesji.
  Jeśli chcecie wyjść w plener a Wasza pociecha reaguje płaczem na dotyk trawy lub widok mrówki, to rozważcie czy nie lepszą opcją będzie studio.

  Sesje noworodkowe
  Przed sesją otrzymujecie ode mnie szczegółowy wykaz rzeczy do zabrania. W przypadku uczestnictwa w sesji młodszego rodzeństwa (w wieku poniżej 5 lat), proszę o takie zorganizowanie wyjazdu aby rodzeństwo było obecne tylko na zdjęcia wspólne (na początku sesji). Po części rodzinnej proszę jednego z rodziców o zabranie rodzeństwa do domu. Sesja noworodkowa jest długa, trwa 2-3 godziny, czasem dłużej i do jej sprawnego przebiegu potrzeba ciszy i spokoju.

 7. Zakres retuszu

  Sesje dziecięce i rodzinne – korekcja tonów skóry, lekkie wygładzenie cery. Usuwanie pojedynczych zmian (np krostka, zadrapanie), rozjaśnienie cieni pod oczami.

  Sesje ciążowe i kobiece – korekcja tonów skóry, lekkie wygładzenie cery. Usuwanie pojedynczych zmian (np krostka, zadrapanie), delikatna korekcja sylwetki na prośbę klientki oraz redukcja zmarszczek.

  Co nie wchodzi w zakres retuszu – usuwanie odrostów, czyszczenie paznokci, usuwanie owłosienia, prasowanie garderoby, czyszczenie obuwia i inne rzeczy o które należy zadbać przed sesją. Są one możliwe do wykonania jednak pochłaniają więcej czasu niż praca nad całym zdjęciem i dlatego podlegają dodatkowej wycenie.

  Dodatkowo płatne są również:

  – obróbka w innym stylu niż zaprezentowany w galerii + 100 % ceny sesji

  – łączenie zdjęć (wszelkie kombinacje typu tata ze zdjęcia X z mamą ze zdjęcia Y, albo twarz dziecka ze zdjęcia Z ) od 50 zł / zdjęcie, im więcej zmian tym cena wyższa. Trudność i czasochłonność zmian ocenia Fotograf.

  – obróbka wykraczająca poza standard danego typu sesji

 8. Zdjęcia z sesji zdjęciowej przekazuję Wam jako odbitki na papierze jedwabnym  oraz w wersji elektronicznej do pobrania lub na pendrive. Szczegóły znajdziecie w opisach poszczególnych pakietów.
 9. Płatności za sesję należy dokonać przelewem minimum 3 dni przed sesją lub gotówką w dniu sesji. Nie posiadam terminala. Płatności za zdjęcia dodatkowe należy dokonać zaraz po ich zamówieniu. Obróbkę zdjęć zaczynam dopiero po uregulowaniu całości kwoty za pakiet i dobrane zdjęcia.
 10. Wybór zdjęć z sesji
  Maksymalnie w następnym dniu roboczym po sesji otrzymujecie ode mnie link do galerii online, w której dokonujecie wyboru Waszych ulubionych ujęć. W galerii znajdują się zdjęcia które wstępnie dla Was wyselekcjonowałam mając na uwadze względy techniczne i ich potencjał do dalszej obróbki.
  Zdjęcia które nie zostaną wybrane nie są częścią zamówienia i nie są przekazywane w żadnej formie.

  Zdjęcie, ujęcie, kadr = plik cyfrowy.
  Do każdego wybranego pliku cyfrowego otrzymujecie odbitkę w formacie 15×23 cm. Do każdego pliku cyfrowego można dokupić duplikaty odbitek.
  Nie ma możliwości zakupienia odbitki bez zakupienia pliku cyfrowego.

 11. Termin oddania gotowych fotoproduktów (odbitki, albumy, obrazy) liczony jest od dnia złożenia zamówienia i opłacenia dodatków (nie od daty sesji)

  Odbitki i pendrive – do 30 dni

  Albumy i obrazy – wydruk trwa 6-7 dni roboczych

  Proszę o uwzględnienie tego faktu przy składaniu zamówień.

  Powyższe terminy ulegają wydłużeniu w okresach intensywnej pracy (1 listopada – 15 stycznia, do 40 dni) oraz z przyczyn niezależnych jak poważna choroba, czy reklamacje u zewnętrznego poddostawcy – o ilość dni wynikających z tych przyczyn.
  Również w momencie planowanego urlopu, czas realizacji zleceń będzie dłuższy. Zawsze z wyprzedzeniem informuję o tym.
  Kompletne zamówienia wysyłam do Was kurierem w czasie 3 dni roboczych po ich skompletowaniu.

 12. Wysyłka kurierska jest gratis w każdym z pakietów.

  Fotoobrazy o wymiarach większych niż 60×40 cm są wyłącznie do odbioru osobistego w studio.

 13. Albumy.  Projekt albumu wykonuję po skończonej obróbce i wysyłam Wam do podglądu online. W cenie jest 1 poprawka wersji albumu wg waszych dokładnych wytycznych. Każda dodatkowa poprawka to koszt 50 zł. Poprawki muszą być precyzyjnie określone, np. kolejność zdjęć, rozkład. Nie przyjmuję uwag „coś mi się nie podoba ale nie wiem co” 😉 Pamiętajcie ze każda poprawka wydłuża czas oddania Wam gotowego produktu.

  Poprawki nanoszone są w czasie 3 dni roboczych.

  Projekt albumu jest wysyłany do druku po całkowitej akceptacji klienta.

 14. Jest możliwość otrzymania zdjęć wcześniej, jest to usługa express, dodatkowo płatna. Obróbka do 5 dni roboczych +50% ceny pakietu, obróbka do 2 dni roboczych +100% ceny pakietu.  Dlatego pamiętajcie alby umówić sesję z odpowiednim wyprzedzeniem, jeśli chcecie pochwalić się zdjęciami w konkretnym terminie. Terminy te dotyczą wersji elektronicznej zdjęć.
 15. Warunkiem rezerwacji terminu jest wpłata zadatku 100 zł (sesje) lub 200 zł (reportaże) w terminie 3 dni. Po tym czasie termin zostaje odblokowany dla innych klientów.
 16. Spóźnienia i sesje odwołane. Każde spóźnienie jest odejmowane od czasu przeznaczonego na sesję. W przypadku braku informacji o spóźnieniu czekam 20 minut w studiu, później termin przepada a zadatek nie przechodzi na konto następnego terminu. O koniecznym przełożeniu terminu sesji proszę o wiadomość przynajmniej dobę wcześniej. Tylko wtedy zadatek zostanie przeniesiony na poczet innej sesji.
 17. W sesji może wziąć udział tylko 1 rodzina, chyba że wcześniejsze ustalenia będą inne. Jest to szczególnie ważne przy sesjach noworodkowych, które są długie i zapraszam na nie wyłącznie dzidziusia z rodzicami i ewentualnie rodzeństwem.
 18. Na sesje zapraszam jedynie zdrowych członków rodziny. Wszelkie choroby zakaźne są podstawą do odmowy wykonania sesji bez prawa do zwrotu zadatku. W studio goszczę noworodki i kobiety w ciąży, dla których infekcje mogą być groźne.
 19. Odpowiedzialność na sesji:

  Plener

  Udając się ze mną w plener musicie mieć na uwadze możliwe niedogodności: komary, kleszcze, muchy, korniki, mrówki, jaszczurki, żmije oraz kamyczki, patyki, a nawet betonowy chodnik i błoto… Każde z powyższych może wyrządzić mniejszą lub większą krzywdę na zdrowiu i mieniu. Do Was należy zabezpieczenie się przed owadami oraz zachowanie zasad ostrożności oraz piecza nad pociechami.

  Nie zabieram Was w miejsca ewidentnie niebezpieczne, ale zdrowy rozsądek i oczy dookoła głowy potrzebne są zawsze, szczególnie na sesji z dziećmi.

  Studio
  W studio znajduje się wiele cennych dla mnie rzeczy: sprzęt fotograficzny, rekwizyty, jak i samo pomieszczenie. Bardzo proszę o sprawowanie pieczy nad pociechami. Rekwizyty które mam to rękodzieło robione na zamówienie, które nieraz dużo kosztuje. Nie są to zabawki i nawet w małych rączkach mogą ulec zniszczeniu.  Przypadkowe zniszczenia się zawsze mogą zdarzyć (i za nie nie obarczam nikogo), jednak jeśli pociecha nie reaguje na upomnienia lub celowo niszczy mienie to w takim wypadku a szkody wyrządzone przez dzieci odpowiada rodzic.

  Na sesję zabieramy tylko czyste obuwie – wyczyszczone z piachu i ziemi i z umytymi podeszwami. Zbrudzone tło kartonowe nie nadaje się do czyszczenia i trzeba je odciąć. 1 mb zabrudzonego kartonu to koszt 50 zł doliczany do ceny sesji.

 20. Zdjęcia przekazuję Wam bez logo i podpisu, w formacie jpg. Dodatkowo dołączane są też zdjęcia w formacie png zawierające podpis Fotografa. Pliki RAW nie podlegają sprzedaży. Zdjęcia które nie zostaną wybrane i opłacone nie są dołączane do gotowego materiału i po 3 miesiącach zostają usunięte bezpowrotnie z moich dysków. Jeśli chcecie dokupić zdjęcia w późniejszym terminie, poinformujcie mnie przed upływem 3 miesięcy o tym fakcie.
 21. Istnieje możliwość zakupu niewybranych, nieobrobionych, zdjęć z sesji. Cena od 1000zł. Ostateczna wycena jest zawsze indywidualna, zależna od ilości zdjęć. Zdjęcia takie nie są przeznaczone do publikacji.
 22. Zdjęcia wykonane na sesjach są przeznaczone do użytku prywatnego, również zamieszczania w social media. Nie mogą jednak służyć do reklamy i promocji innej firmy.
 23. Zgody marketingowe

  Każdy z Was ma prawo do wyrażenia lub nie zgody na publikację zdjęć na mojej stronie i w social media. Mogą być wybiórcze (np zgoda na stronę www, ale brak na oznaczanie osób itd). Stosowne zgody zaznaczacie mi w formularzu dołączonym do umowy lub online po wykonaniu sesji.

  Chętni na sesje muszą powierzyć mi swoje imię i nazwisko, adres mailowy oraz nr telefonu w celu umożliwienia kontaktu w sprawach dotyczących moich usług. tj. np. stworzenie galerii on line, w której klient dokonuje wyboru fotografii i produktów, kontaktu mailowego, telefonicznego. Dane nie zostają przekazywane nikomu innemu.

  Podając swoje dane zgadzacie się na przetwarzanie ich przeze mnie w ramach moich usług.

 24. Zgodnie z zasadami prawa autorskiego, nie ma możliwości samodzielnej ingerencji w zdjęcie (np. kadrowanie, zmiana na czarno-białe, nakładanie filtrów).